کاغذ

آشنایی با انواع کاغذ

انواع کاغذ

اگر پرینتر شما از نوعی هست که از کاغذ معمولی استفاده نمی شود نکات زیر را در نظر بگیرید:

اولاً در زمان خرید کاغذ توجه کنید که میتوان با این پرینتر کاغذ مورد نیاز خود را با توجه به کار خود پرینت بگیرید یا خیر؟ در تنظیمات پرینتر مشخص شده که چه نوع کاغذی را پشتیبانی میکند در این مطلب آشنایی با انواع کاغذ را فرا خواهید گرفت.

زمانیکه میخواهیم در پرینتر از کاغذ ضخیم استفاده  کرد، نکات زیر را رعایت کنید

1-در زمان استفاده از کاغذ گلاسه، لیبل و… بهتر است از کارتریج های اصل استفاده شود.

2-در زمان استفاده از کاعذ ضخیم، تنظیمات دستگاه روی کاغذ ضخیم قرار بگیرد.

3-زمانی که از کاغذ ضخیم استفاده میشود باید آن را در قسمت اول (سینی1) قرار دهیم وپرینت گرفته شود در غیر این صورت ممکن است برای دستگاه مشکل ایجاد شود.

نکته: جوهر افشان پرینتر باید متناسب کاغذی باشد که استفاده میشود مثلاً اگر لیزری باشد باید گلاسه آن مناسب پرینتر لیزری استفاده شود وگرنه چاپ درست انجام نمیشود، برای خرید کاغذ به فروشگاه کاغذ آریا مراجعه کنید.

در هنگام پرینت کاغذهایی که دارای این خصوصیات هست استفاده نشود

کاغذ ی که منگه دارد: درام و فیوزینگ دستگاه را خراب میکند.

کاغذی که روی آن از لاک غلط گیر استفاده شده است: این مورد هم به درام و فیوزینگ لطمه وارد میکند.

کاغذ تا شده: در داخل دستگاه جمع یا پاره میشود.

راهنمای استفاده از کاغذ برای چاپ عکس

در زمان قدیم چاپ عکس فقط در اتاق تاریک انجام میشد ولی در زمان حال با پیشرفت های چشم گیر میتوان در خانه هم عکس را چاپ کرد، برای انجام باید چاپگر و کاغذ مخصوص را تهیه کرد.

معرفی انواع کاغذ عکاسی

در عکاسی مهم ترین چیز در انتخاب کاغذ است، برای این که یک عکس کیفیت عالی داشته باشد، بیش از 3000مدل کاغذ وجود دارد انواع مختلفی دارد، مثلاً مات، براق، بافت دار پلاستیکی و گلاسه که هر کدام از نظر قیمت باهم فرق دارد.

کاغذ مات : بافت نرم دارد و چاپ عکس روی این مات میباشد، هنگام چاپ عکس پرسنلی، حرفه ایی وموبایل کاربرد دارد یکی دیگر از نامهای این کاغذ، کاغذ مخملی هم میگویند.

کاغذ سیلک : از خصوصیات برتر این کاغذ این است که اثر انگشت روی ان نمی ماند .برای چاپ عکس پیشنهاد میشود واز نظر قیمت هم مناسب است.

کاغذ براق : تصاویر در چاپ با این کاغذ بسیار شفاف میباشد وموارد استفاده آن در چاپ عکسهای  رنگی  مثل پرسنلی و عروسی میباشد.

کاغذ پریل : کاغذ براق است که چاپ عکس بسیار قشنگ ولی از نظر قیمت ،قیمت بالای دارد .کیفیت بسیار عالی انواع کاغذ است.

کاغذ کتواس : جنسش بادوام وکمی سنگین است و موارد استفاده آن  بوم نقاشی است.

کاغذ بوم : کاغذ بوم زمانی که تصویر روی ان چاپ میشود خراش در روی ان مشخص میشود کیفیت بالایی دارد.

کاغذ هنری: این نوع کاغذ مات میباشد دارای رنکهای متفاوتی هست، تصویرهایی که رنگ یکسان دارند در ان بسیار خوب نشان داده میشود.

مشخصات کاغذ برای چاپ کردن عکس

مواردی که زمان چاپ تصویر باید در نظر گرفت شامل ضخامت، رنگ، وزن و… میباشد، مثلاً اگر وزن کاغذ هر چه سنگین تر باشد مقاومت آن بیشتر، لازم به ذکر است در همه پرینترها نمی شود از این مدل استفاده کرد، باید بدانید که زمان چاپ کتاب و جزوه که در دو طرف ان چاپ صورت میگیرد کاغذی را که قابلیت این کار را دارد انتخاب کند.

برای چاپ عکس از کاغذ هایی که ایجاد گرد و غبار زیادی میکنند بهتر است که استفاده نشود، زیرا احتما اینکه ذرات بر روی تصویر شما بماند، زیاد است.

کیفیت کاغذ  A4کپی مکس :

این نوع کاغذ در پرینتر و دستگاهای کپی بیشتر استفاده میشود، کیفیت سفیدی آن 96 درصد و تراکم در حدود 93درصد میباشد، دلیل اینکه این نام را به این کاغذ دادند بخاطر وزن 75 تا80 گرم بوده که در بازار معروف به کپی مکس80 گرمی شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *