انواع کاغذ

آشنایی با انواع کاغذ

اگر پرینتر شما از نوعی هست که از کاغذ معمولی استفاده نمی شود نکات زیر را در نظر بگیرید:

اولاً در زمان خرید کاغذ توجه کنید که میتوان با این پرینتر کاغذ مورد نیاز خود را با توجه به کار خود پرینت بگیرید یا خیر؟ در تنظیمات پرینتر مشخص شده که چه نوع کاغذی را پشتیبانی میکند در این مطلب آشنایی با انواع کاغذ را فرا خواهید گرفت.

زمانیکه میخواهیم در پرینتر از کاغذ ضخیم استفاده  کرد، نکات زیر را رعایت کنید

1-در زمان استفاده از کاغذ گلاسه، لیبل و… بهتر است از کارتریج های اصل استفاده شود.

2-در زمان استفاده از کاعذ ضخیم، تنظیمات دستگاه روی کاغذ ضخیم قرار بگیرد.

3-زمانی که از کاغذ ضخیم استفاده میشود باید آن را در قسمت اول (سینی1) قرار دهیم وپرینت گرفته شود در غیر این صورت ممکن است برای دستگاه مشکل ایجاد شود.

نکته: جوهر افشان پرینتر باید متناسب کاغذی باشد که استفاده میشود مثلاً اگر لیزری باشد باید گلاسه آن مناسب پرینتر لیزری استفاده شود وگرنه چاپ درست انجام نمیشود، برای خرید کاغذ به فروشگاه کاغذ آریا مراجعه کنید.

در هنگام پرینت کاغذهایی که دارای این خصوصیات هست استفاده نشود

کاغذ ی که منگه دارد: درام و فیوزینگ دستگاه را خراب میکند.

کاغذی که روی آن از لاک غلط گیر استفاده شده است: این مورد هم به درام و فیوزینگ لطمه وارد میکند.

کاغذ تا شده: در داخل دستگاه جمع یا پاره میشود.

راهنمای استفاده از کاغذ برای چاپ عکس

در زمان قدیم چاپ عکس فقط در اتاق تاریک انجام میشد ولی در زمان حال با پیشرفت های چشم گیر میتوان در خانه هم عکس را چاپ کرد، برای انجام باید چاپگر و کاغذ مخصوص را تهیه کرد.

معرفی انواع کاغذ عکاسی

در عکاسی مهم ترین چیز در انتخاب کاغذ است، برای این که یک عکس کیفیت عالی داشته باشد، بیش از 3000مدل کاغذ وجود دارد انواع مختلفی دارد، مثلاً مات، براق، بافت دار پلاستیکی و گلاسه که هر کدام از نظر قیمت باهم فرق دارد.

کاغذ مات : بافت نرم دارد و چاپ عکس روی این مات میباشد، هنگام چاپ عکس پرسنلی، حرفه ایی وموبایل کاربرد دارد یکی دیگر از نامهای این کاغذ، کاغذ مخملی هم میگویند.

کاغذ سیلک : از خصوصیات برتر این کاغذ این است که اثر انگشت روی ان نمی ماند .برای چاپ عکس پیشنهاد میشود واز نظر قیمت هم مناسب است.

کاغذ براق : تصاویر در چاپ با این کاغذ بسیار شفاف میباشد وموارد استفاده آن در چاپ عکسهای  رنگی  مثل پرسنلی و عروسی میباشد.

کاغذ پریل : کاغذ براق است که چاپ عکس بسیار قشنگ ولی از نظر قیمت ،قیمت بالای دارد .کیفیت بسیار عالی انواع کاغذ است.

کاغذ کتواس : جنسش بادوام وکمی سنگین است و موارد استفاده آن  بوم نقاشی است.

کاغذ بوم : کاغذ بوم زمانی که تصویر روی ان چاپ میشود خراش در روی ان مشخص میشود کیفیت بالایی دارد.

کاغذ هنری: این نوع کاغذ مات میباشد دارای رنکهای متفاوتی هست، تصویرهایی که رنگ یکسان دارند در ان بسیار خوب نشان داده میشود.

مشخصات کاغذ برای چاپ کردن عکس

مواردی که زمان چاپ تصویر باید در نظر گرفت شامل ضخامت، رنگ، وزن و… میباشد، مثلاً اگر وزن کاغذ هر چه سنگین تر باشد مقاومت آن بیشتر، لازم به ذکر است در همه پرینترها نمی شود از این مدل استفاده کرد، باید بدانید که زمان چاپ کتاب و جزوه که در دو طرف ان چاپ صورت میگیرد کاغذی را که قابلیت این کار را دارد انتخاب کند.

برای چاپ عکس از کاغذ هایی که ایجاد گرد و غبار زیادی میکنند بهتر است که استفاده نشود، زیرا احتما اینکه ذرات بر روی تصویر شما بماند، زیاد است.

کیفیت کاغذ  A4کپی مکس :

این نوع کاغذ در پرینتر و دستگاهای کپی بیشتر استفاده میشود، کیفیت سفیدی آن 96 درصد و تراکم در حدود 93درصد میباشد، دلیل اینکه این نام را به این کاغذ دادند بخاطر وزن 75 تا80 گرم بوده که در بازار معروف به کپی مکس80 گرمی شده است.

موارد استفاده از کاغذ تحریر

موارد استفاده از کاغذ تحریر A3 ، A4 ، A5 برای پرینت و چاپ

موارد استفاده از کاغذ تحریر A3 ، A4 ، A5 برای پرینت و چاپ

همه ی ما روزانه با کاغذهای بسیاری سرو کار داریم، مانند انواع دفتر، کتاب، سررسید و… پر مصرف ترین کاغذ، کاغذ A4 در ایران است، برای تراکت های تبلیغاتی که روزانه در شهرها بسیار فراوان دیده می شود سایز A5 می باشد ادامه را دنبال کنید تا با موارد استفاده از کاغذ تحریر بیشتر آشنا شوید.

اگر دفتر فنی دارید و یا در زمینه طراحی و چاپ فعالیت می کنید یا به هر دلیل نیاز دارید باید ابعاد های مختلف کاغذهای سری A را داشته باشید.

اگر پرینتر شما مدل خاصی است و از کاغذ معمولی استفاده نمی کنید به نکاتی توجه داشته باشید، در صورتیکه دستگاه برای کاغذ ضخیم تنظیم شده باشد سرعت پرینت پایین خواهد آمد، پس زمانی که فقط از کاغذ معمولی استفاده می کنید تنظیمات هم متناسب با آن باشد تا سرعت پرینت پایین نباشد.

رابطه اندازه کاغذها چندان مهم نیست، آنچه اهمیت دارد کاربرد آنهاست، مثلاً اندازه کاغذ A4 بیشتر برای نامه نگاری و جزوات استفاده می شود و یا از  A3 برای تهیه نقشه ساختمانی استفاده می شود، برای متن های کوتاه از A5 استفاده می شود.

کاغذ A5 کپی مکس تولید یکی از بهترین برندهای کاغذ سازی در دنیا کپی مکس است، این نوع کاغذ در سایز A5 می باشد و مناسب استفاده در انواع پرینتر ها و دستگاه های کپی می باشد.

کاغذهای کپی مکس مورد علاقه بسیاری از افرادی هست که با پرینتر ها بسیار سر و کار دارند، چون کیفیت این کاغذها خیلی مناسب می باشد و باعث آسیب زدن به پرینتر و چروک شدگی و مشکلاتی که با پرینت گرفتن همراه باشد را به حداقل رسانده است.

کاغذ کپی مکس A5 برای چاپ مجله و سر رسید استفاده می شود، ادارات، موسسات آموزشی، شرکت های دولتی و خصوصی، آموزش و پرورش از مشتریان ثابت محصول کاغذ کپی مکس A4  می باشند، همچنین درصد بالای کاغذهای کپی و چاپی توسط پرینتر از این نوع کاغد می باشد، کاغذ تحریر کپی مکس در سایز های A3 , A4 , A5 عرضه می گردد، از ویژگی های این محصول تهیه آسان برای سایر عموم در مراکز لوازم تحریر می باشد.

کاغذ گلاسه A3 قیمتش از کاغذ تحریر بیشتر است و بستگی به موجودی در بازار و ضخامت  آن دارد، گاهی هم قیمتشان به طور یکنواخت است و قیمت یکسانی دارد، وزن کاغذ هم بر روی قیمت ها تاثیر دارد.

مساحت کاغذ A4 نصف کاغذ A3 است، این نصف شدن مساحت با نصف شدن طول کاغذ انجام می شود، یعنی کاغذA3 از طول نصف  می شود و تبدیل به دو کاغذ A4 می شود، بنابراین عرض کاغذ A3 برابر با طول کاغذ A4، و نصف طول A3 برابر با عرض A4 می شود.

حال اگر سایز کاغذ مد نظر شما بزرگ تر از سایز کاغذی بود که شما ابعادش را می دانستید، کافی است این روند را بر عکس اجرا کنید.

کاغذ از تراکم الیاف سلولزی و طبیعی  که به طور نامنظم داخل یکدیگرند ساخته شده و از فرآورده های مهم  چوبی است.

کاغذ A4 برای نامه نگاری و جزوات استفاده می گردد، کاغذ A5 می تواند در زمان و پول در هنگام چاپ و کپی کردن صرفه جویی بسیاری داشته باشد، نامه های اداری اصول نوشتاری و قواعد خاصی دارند که باید در نوشتن آن دقت و توجه بیشتری شود که سایز نامه یکی از این قواعد است، این نامه ها معمولاً کوتاه است و نویسنده باید در چند جمله مقصود خود را منتقل کند، اندازه ی کاغذ در نامه های اداری به جز مواقعی که نامه طولانی باشد از A5 استفاده شده و نیز باید به صورت تایپ شده باشد، قیمت این کاغذ بسیار مناسب است.

کاغذ مهم ترین و اساسی ترین رکن در فرایند چاپ می باشد، و بر اساس ویژگی خود نقش عمده و تعیین کننده ایی را بر کیفیت چاپ و نیز خواص کیفی  محصول چاپ شده دارد.

کاغذ A4 پرکاربردترین و پرمصرف ترین نوع کاغذ در ایران و جهان است، بیشترین مصرف در ادارات و شرکت است، در نتیجه کیفیت نوع کاغذ و همچنین قیمت مناسب کاغذ A4 برای مدیران شرکت ها و موسسات بسیار اهمیت دارد.

کیفیت کاغذ با طول عمر دستگاه هایی که از کاغذ استفاده می کند رابطه ی مستقیمی دارد، مثلاً دستگاه کپی، دستگاه پرینتر، دستگاه فکس و سایر دستگاه هایی که ماده اصلی مصرفی آنها کاغذ است طول عمر مشخصی دارند که حتماً با استفاده از کاغذهای مناسب و کیفیت بالا می توان بیشترین استفاده را از طول عمر مفید دستگاه داشت.

بهترین کاغذ A4 کاغذی است که ساخت اندونزی باشد، کاغذ باید توپر و یک دست باشد، کاغذ کپی مکس، کاغذ پیپروان، کاغذ دابل، کاغذ سل پرینت از نرندهای معروف می باشد.